28/09/2026 0 Kommentarer
Lad os tale om tro & performance kultur
Lad os tale om tro & performance kultur

Føles hverdagen og studiet nogle gange som et mønster af deadlines, præstationspres eller bare lidt for mange overfladiske snakke?
"Lad os tale om tro" er et spisefællesskab for unge og studerende. Konceptet er simpelt: Vi spiser noget godt (og helt gratis!) mad sammen og sætter gang i samtalen. Det er et uformelt rum med plads til store spørgsmål, tvivl, nysgerrighed og ærlighed.
Vi tager fat på to vigtige temaer hen over efteråret:
20. oktober: Lad os tale om tro – og performancekultur
Studie, job, fritid, udseende... Alt skal gerne spilles perfekt. Hvordan ryster vi følelsen af aldrig at være "god nok" af os? Og kan troen give en pause fra altid at skulle præstere?
3. november: Lad os tale om tro – og ensomhed
Man kan sagtens føle sig ensom, selvom man er omgivet af mennesker. Vi snakker åbent om at stå alene, og om tro og fællesskab overhovedet kan gøre en forskel, når det føles svært.
PROGRAM (for begge aftener)
18.00: Maden er klar (gratis)
19.00: Samtalen begynder
ca. 21.00: Tak for i aften
Vi skal vide, hvor meget mad vi skal lave! TRYK DELTAGER her på facebook eventet, så vi har en tallerken klar til dig - eller endnu bedre - skriv en besked til Amalie på 24 61 19 50
Kom som du er – tag din studiegruppe, din ven eller roommate med, eller kom alene og mød nye ansigter.
Vi glæder os vildt meget til at møde dig!
Kommentarer